Elektromotor v některé ze svých mnoha podob je zřejmě nejrozšířenější pohonnou jednotkou ve všech druzích průmyslových i domácích aplikací. Níže nabízíme nejzákladnější přehled o těch nejběžnějších elektromotorech – jde o asynchronní elektromotory s kotvou nakrátko.
Toto provedení motorů je vhodné pro většinu standardních aplikací, tedy aplikací vyžadujících standardní dynamiku pohonu. Příkladem mohou být dopravníky, mlýny, drtiče, míchadla, čerpadla, ventilátory, brusky, jednoduchá polohovadla, pohony pojezdů a bran a mnoho dalších zařízení. Jaká jsou základní kritéria výběru?
Rychlost otáčení asynchronního motoru je dána počtem pólů a kmitočtem vstupního střídavého napětí. Z toho důvodu jsou AE nabízeny v následujících rychlostech:
Na přání je možno navrhnout a vyrobit i pomalejší vícepólové motory (10-pól, 12-pól aj.). K dispozici jsou též elektromotory s přepínatelnou polaritou (nejčastěji dvourychlostní, na zakázku i třírychlostní).
Pokud Vám nevyhovuje žádná z uvedených rychlostí, nabízí se několik základních možnosti změny rychlosti:
Spolu s otáčkami je výkon (nebo krouticí moment na hřídeli) základní veličinou bezpodmínečně nutnou pro výběr AE. Elektromotory jsou vyráběny ve velké řadě různých výkonů, v základní řadách od 0,04 kW do 200 kW, ve speciálních velkých motorech až do tisíců kW.
Tomuto parametru je nutno věnovat zvýšenou pozornost, nedostatečné výkonové dimenzování pohonu může být příčinou nefunkčnosti poháněného zařízení a případně též zničení (tzv. spálení) elektromotoru. Při řízení otáček frekvenčním měničem je nutno brát v potaz pokles jmenovitého výkonu (více zde).
Napětí motoru je další informací bezpodmínečně nutnou pro správný výběr motoru. V ČR je používáno ve veřejné síti třífázové napětí 3AC 400 V s kmitočtem 50 Hz a jednofázové napětí 1AC 230 V 50 Hz (dříve 3AC 380 V 50 Hz a 1AC 220 V 50 Hz). V mnoha jiných zemích a zejména na jiných kontinentech se používají jiné napěťové soustavy s jinou úrovní napětí i frekvence. Co se týče otázky, zda zvolit jednofázový, nebo třífázový elektromotor, jednoznačně doporučujeme motor třífázový. Důvody jsou velice jednoduché: nižší cena, nižší hlučnost, menší ohřívaní motoru, vyšší záběrový moment aj.
V ČR se u třífázových motorů používají obvykle následující napětí:
Tvarem elektromotoru je myšleno provedení upínacích prvků motoru. Každý motor je nutné zafixovat na požadovaném umístění, ať už je to dotažení přes přírubu k hnanému zařízení nebo k třeba základové desce. Tvar motoru a jeho pracovní poloha jsou vyjádřeny zkratkou IM... (např IMB3 = patkový v horizontální poloze).
Motory se dodávají v těchto základních tvarech:
Za základní pracovní polohu se považuje poloha horizontální. Pokud má motor pracovat v poloze vertikální (at už hřídelí nahoru, nebo dolů), je nutno tuto skutečnost při poptání nebo objednávce sdělit. Může být totiž vyžadována speciální konfigurace motoru (typicky stříška krytu nebo zajištěná ložiska).
Důležitým a často poněkud opomíjeným parametrem pro výběr jsou vlastnosti pracovního prostředí. Při výběru motoru je třeba věnovat pozornost následujícím parametrům:
(Podrobné informace a pomoc při výběru Vám rádi poskytneme.)
Dle vašich potřeb je možno dovybavit o několik základních nástaveb, rozšiřujících funkčnost či doplňujících ochranné a měřicí funkce. Nejčastěji používané jsou tyto:
Konstrukce motoru umožňuje změnu mechanických vlastností pohonu v souladu s potřebami dané aplikace. Mezi nejčastější úpravy patří následující:
ujasněte si požadovaný výkon a otáčky a ověřte si napětí ve vaší síti
ujasněte si požadovaný tvar elektromotoru
ověřte si, zda má elektromotor dostatečnou výbavu a vlastnosti pro dané pracovní podmínky
ověřte si, zda pro danou aplikaci není nutná instalace některé z nástaveb nebo mechanických úprav
výše uvedené požadavky nám sdělte formou poptávky, případně si vyberte odpovídající provedení základního elektromotoru v našem e-shopu a na stránce detailu produktu proveďte jeho konfiguraci